Ahoj,

Jmenuji se Bára a jsem bývalá studentka Orange Factory, kde jsem studovala obor Strategie a obchod. Nyní studuji v Anglii obor Marketing na Southampton Solent University.

Ráda bych začala od začátku. Už od té doby, co jsem poslala přihlášku na Orange, jsem chtěla pokračovat ve studiu a moc možností nebylo. Přihlášku jsem stále odkládala, jako by mělo ještě něco přijít. Jeden den přišla do školy informace o studiu v zahraničí. Ani vteřinu jsem neváhala a věděla jsem, že to je to, co potřebuji a chci. Po té přišlo několik problémů a do školy mě přijali pouhý týden před začátkem školního roku. Chtěla jsem to zabalit a jet až další rok. Bohužel, nebo bohudík, v Anglii nebylo nic jisté, díky brexitu. Tedy jsem se rozhodla vše zařídit za pouhý týden. Ubytování, nákup letenky, balení, půjčka, loučení a rychlý, zbytečný kurz angličtiny.

Studuji zde Top up, což znamená doplnění studia. Někteří zde studují poslední ročník své university nebo jako já, mají už něco vystudováno. Většinou jsou to cizinci, ale samozřejmě i Britové. Ročník je rozdělen na dva semestry a v každém semestru jsou tři předměty. Tedy dohromady šest předmětů za rok. Týdně to je osm hodin školy, ano čtete správně. Většinou máte dva volné dny v týdnu. Je tu mnoho času, který se dá skvěle využít například prací. Také jsou tu zdarma hodiny angličtiny. Business English, General English a Academic English. Já jsem si vybrala General English, protože jsem měla zpočátku celkem problémy s jazykem.  Hodiny jsou tu uspořádány tak, že vždy je přednáška, kde víceméně jen posloucháte a poté je praktická část, kde se látka probírá i se studenty. Studenti prokazují naučenou látku pomocí reportů, esejí, prezetací a dalšimi formami. Zkoušku jako takovou jsem měla zatím jen z angličtiny, na každý další předmět jsem psala dvě až tři práce. Většinou se píše jedna nebo dvě menší práce v průběhu roku a poté obsáhlejší práce na závěr semestru.

Southampton je pěkné, historické, průmyslové město plné studentů. I když má kolem 250 000 obyvatel, vše důležité se odehrává v centru, které je celkem malé, ale přesto tu nic nechybí. Je zde škola, knihovny, ubytování, obchodní centra, kina, parky, historická část města, kluby, hospody, přístav, vlakové a autobusové nádraží. Po celém Southamptnu je také městká hromadná doprava, kterou jsem využila jednou, když jsem musela být brzo ráno na vlakovém nádraží. Všude se dá dojít skvěle pěšky. Já to mám 10 min do školy a procházím téměř jen parkem.

Doufám, že jsem vám dala další důvod, proč se vydat studovat do zahraničí a určitě, když budete chtít, můžete mi napsat na facebook, kde jsem jako Bára Riessová nebo se podívat na můj instagram, kde přidávam fotky nejen ze Southamptnu, kde jsem jako Barariess.

Pro mě to bylo nejtěžší rozhodnutí a jsem na sebe pyšná, že jsem ho udělala.

S pozdravem

Bára


Pro studování v Anglii jsem se rozhodla celkem náhle, ale rozhodně jsem ráda, že jsem to udělala. Je skvělé podívat se, jak jinak se ke studiu přistupuje v zahraničí. Studuji na Southampton Solent University kurz, který se jmenuje Visual Arts – je to Top-up kurz k  Illustraci, což v podstatě znamená, že si díky diplomu z Orange mohu dodělat bakaláře za pouhý jeden rok. V tom mém top-up kurzu je nás pouze 7 – 4 Norové, 2 Němci a 1 Čech, tedy já. Studium pro náš kurz se skládá ze tří projektů, mnohé tedy potěším tím, že zde nejsou žádné přednášky, kde si musíme zapisovat poznámky a ty se pak naučit nazpaměť ke zkoušce. Přece jen projekty ale nejsou jednoduché a je od nás vyžadována určitá úroveň naší práce, spolupráce s profesory, hromada skic a průzkumu, co se týče tématu, které si v projektu zvolíme. Naučila jsem se taky spoustu nových věcí, například sítotisk, vázání knih, apod. Čeho si ale cením nejvíc je to, že si tu hodně vylepším angličtinu. Sleduji na sobě pokroky a vidí to i ostatní :).

Co mi vadí na mém kurzu, je to, že rozvrhy dostáváme ani ne týden dopředu a rozvrh je na každý týden trošku jiný. Tudíž bude asi trošku problém najít si ke studiu práci, protože prostě nikdy nebudete dopředu vědět, co se kdy bude dít. (to ale samozřejmě může platit jen pro kurz Ilustrace a pro Graphic Design to může být trošku jiné)

Co se týče bydlení, koleje tu jsou celkem drahé. Já bydlím v Lucia Foster Welch, což není ta nejlevnější kolej, ale ani ta nejdražší. Pokud se vám povede dát dohromady skupinku lidí a pronajmout si dům, mělo by vás to vyjít o něco levněji. Na druhou stranu ale budete v prostředí mezi Čechy a budete mít méně příležitostí procvičit angličtinu a seznámit se s dalšími studenty. Na mojí koleji to žije, je to tu jedna párty vedle druhé. Všichni jsou tu ale mladší než já, protože platí, že na kolejích jsou jen prváci a ve druhém ročníku už si najdou nějakou partu lidí a dům k pronajmutí. Taky je problém v tom, že je tu na koleji všechno slyšet, jak zvenku tak zevnitř. Takže slyšíte auta, co jezdí po ulici a spolubydlící, co se s někým hádá ve vedlejším pokoji.

Celkově jsem hrozně ráda, že se mi možnost studovat v Anglii naskytla. Neříkám, že je tu všechno perfektní, ze školy občas rostu, ale je to zvládnutelné a zkrátka zkušenost k nezaplacení :)

S pozdravem,

Magda Konopásková